Ministr v demisi Pecina podepsal s českou pobočkou Microsoftu další smlouvu pro pořizování a obnovu licencí programových produktů této firmy. Stalo se tak minulý týden, přičemž o celém aktu bohatě referovala média. Bohužel s typickou neochotou klást nepříjemné otázky. Ani jeden příspěvek nepřipomínal brutální zneužití předchůdce této smlouvy k několikamiliardovému tunelu na Ministerstvu práce a sociálních věcí. Šlo o policií vyšetřovaný kontrakt Drábka a Šišky s firmou Fujitsu na vybudování systému výplaty sociálních dávek, jež byl zadán bez veřejné soutěže právě na konto smlouvy státu s Microsoftem. Nutnost zamezit podobným případům nezmiňuje ani oficiální tisková zpráva. Zato obsahuje šestkrát delfína, jak si s přítomnými manažery americké firmy užívá akt samotného podpisu. Fotky jako z červené knihovny. Bodejť by ne, když v době zmiňovaného tunelu pracoval pro Jana Světlíka, v jehož firmě Vítkovice IT zahučela drtivá většina peněz z nezákonně přiděleného kontraktu.
Nemám nic proti snaze státu nakupovat software ve velkém a za lepší ceny. Smlouva s takřka monopolním dodavatelem operačních systémů, kancelářských balíků a celé řady dalších užitečných nástrojů jistě musí být. Jenom mě fascinuje lehkost, se kterou se vládní establishment i Microsoft přenášejí přes průšvihy, které smlouva také způsobuje. Kauza dávkového informačního systému plnila stránky novin více než dva roky. Padlo v ní několik ostrých rozhodnutí antimonopolního úřadu v neprospěch vnitra, ministerstva práce i dodavatelů v čele s Fujitsu Technology Solution (zatím nepravomocných). Vnitro dokonce muselo zaplatit 3 miliony korun pokuty za to, že původní smlouvu s Microsoftem bezostyšně zatlouklo. A v neposlední řadě je v souvislosti s tímto případem několik lidí obviněno z vážných trestných činnů. Nepotřebuji, aby byli dotyční znovu pranýřováni. Ale:
Je naprosto bezpodmínečné, aby nás reprezentanti státu výslovně ujistili, že při přípravě a uzavírání nového kontraktu vynaložili veškeré možné úsilí k tomu, že se podobné excesy nebudou opakovat. Že jim věnovali pozornost a upravili odpovídajícím způsobem text smlouvy. Že byly nastaveny sankce či ustanovení o neplatnosti prováděcích smluv, uzavřených v rozporu s touto smlouvou. Že se poučili z minulosti a češi nebudou za stejné chyby eráru pykat vícekrát. A to se bohužel nestalo!
Vnitro i lidé z Microsoftu za celou dobu nenašli odvahu se ke kauze vyjádřit. Zmohli se jen na mlčení, schováni v bezpečí designových kanceláří za hradbou korporátních pravidel a etických kodexů. Nikdo z nich se nepokusil ani náznakem převzít zodpovědnost. Stačilo říci: podívejte, Fujitsu evidentně zneužilo naši smlouvu, která jinak slouží k dobré věci. Je to jeden z našich LAR partnerů, kterého nemůžem účinně postihnout, dokud nebude kauza pravomocně ukončena, přesto použijeme veškeré dostupné páky k tomu, abychom s vyšetřením a nápravou věcí pomohli.
Jejich apatický přístup nese spíše znaky pokrytectví, kterého mají americké firmy zjevně na rozdávání. Ve skutečnosti jedou ve velkých cinknutých zakázkách (IBM, Microsoft, Hewlett-Packard), ale navenek se staví jako ti nejčistší z nejčistších. A ještě skrze Americkou obchodní komoru systematicky mentorují o škodlivosti všudypřítomné korupce. Podle mého názoru nejde o nic jiného, než snahu kouřovou clonou zakrýt vlastní konání.