Přeskočit na obsah

Nespravedlné vyloučení Novasoftu v zakázce na přepis řeči

Štítky:

Ministerstvo spravedlnosti vyloučilo neoprávněně firmu Consulting Company Novasoft ze své soutěže na přepis řeči.  V její nabídce byl údajně nedostatečně výkonný server. Ve skutečnosti uměl s velkou rezervou rozpoznávat diktát od tří lidí najednou, přesně jak bylo požadováno v zadávacích podmínkách. Poškozeného uchazeče zastupuje při jeho obraně INDOC. Ten dnes podal oficiální námitky. Ministerstvo tak získalo příležitost svůj postup přehodnotit. Vyvarovalo by se šetření soutěžním úřadem, které pro něj vůbec nemusí dopadnout dobře.  

Řešení Novasoftu totiž bylo levnější i méně chybové, než nabídka druhé firmy Newton Technologies. Ta navíc v soutěži zůstala samotná. Případu si již minulý týden všimla média. V zakázce nejde o nic menšího, než o urychlení soudních řízení a zvýšení výkonnosti soudů a státních zastupitelství. Místo zdlouhavého přepisování by totiž šlo rozsudky, protokoly z jednání či obžaloby diktovat počítači.

 kritérium cenykritérium chybovosti
Novasoft13 986 316 Kč96 chyb
Newton16 232 720 Kč98 chyb

Podle ministerstva nesplňoval procesor v serveru požadavky na výkon dané indexem SPECmark. Jenže kromě teoretických parametrů si ministerstvo vymínilo, že server musí zvládnout alespoň 3 současně diktující.

Každý server se SW v konfiguraci, v jaké ho nabízí uchazeč, musí kapacitně zvládnout minimálně 3 současně probíhající ONLINE převody hlasu na text tak, aby nedocházelo u jednotlivých převodů ke zpoždění oproti převodu plným klientem na dodaném notebooku.

A to server od Novasoftu splňoval. Není tak jasné, proč má být jeho nabídka vyřazena. Vše se spíše jeví jako účelová snaha zbavit se nepohodlného dodavatele, který překáží ve vítězství někomu jinému.

Z testů prováděných komisí navíc vyplývá, že server „vyhovující“ firmy Newton sice obsahuje teoreticky silnější procesor, nicméně nabízená aplikace neumí pracovat s jeho více jádry, takže výkon zůstává nevyužit. Naopak řešení Novasoft je od samého počátku naprogramované pro servery s vícejádrovými procesory a plně tak vytěžuje veškerý dostupný výkon. Z toho vyplývá jeden překvapivý, nicméně zcela reálný fakt. Schopnosti jednotlivých uchazečů, jak vyhovět požadovanému počtu současně diktujících, případně tento počet zvýšit, nejsou dány jen hrubým teoretickým výpočetním výkonem nasazených procesorů, ale hlavně způsobem, jakým nabízená aplikace umí dostupný výkon využívat. V extrémním případě, pokud jedna aplikace vytěžuje procesor efektivně a druhá nikoliv, může být pořadí výhodnosti dokonce opačné, než vychází podle ukazatelů společnosti SPEC.

Námitky INDOC (MSp Přepis řeči)
Vyloučení Novasoftu ze soutěže (MSp Přepis řeči)
Zadávací dokumentace veřejné zakázky (MSp Přepis řeči)

Přihlaste se k odběru článků. Jednou za čas pošleme výběr těch nejzajímavějších.

sdílejte článek
Tomáš Pfeffer

Tomáš Pfeffer

Působí v týmu INDOC od roku 2002 jako zakládající partner. Problematice veřejných zakázek se věnuje od začátku působnosti prvního českého zákona o veřejných zakázkách. Na starosti má především taktiku, argumentaci a strategii postupu v jednotlivých kauzách našich klientů. Rovněž vyniká v nekonvenčním myšlení, nazývání věcí pravými jmény a setrvalém odporu vůči zaběhnutým nepořádkům. Klienti s ním často řeší svůj přístup na trh veřejných zakázek a byznys development jednotlivých obchodních příležitostí.