Přeskočit na obsah

Odvrácená strana aukcí na veřejné zakázky

Fenoménem doby je pořádání elektronických aukcí. Zadavatelé veřejných zakázek od nich očekávají významné snížení cen svých nákupů. Často se to povede a doopravdy ušetří nezanedbatelné částky. Jenže jak už to v životě bývá, každá mince má dvě strany.

A tou je situace, kdy se do aukční síně přihlásí pouze stávající dodavatel. Neobjeví se tam nikdo jiný, ačkoliv původní nabídku na veřejnou zakázku podalo více uchazečů. Není to moc pravděpodobné, nicméně stát se to může, zejména u rámcových nebo průběžných zakázek (ke kterým patří i telekomunikace). Ostatní soutěžící se mohou po zjištění cen z nabídek soupeřů své účasti v aukci vzdát. Vidí před sebou jen zbytečný boj se současným dodavatelem, který již má u zákazníka vybudované zázemí pro efektivní a tudíž relativně levnější poskytování svých výrobků či služeb. Na první pohled se to nemusí zdát jako velká tragédie. Zakázku získá stávající dodavatel a konkurenti se možná vybičují někdy příště. Údiv však vyvolá cena. Stejně jako ostatní soutěžící napsal stávající dodavatel do své prvotní nabídky přirozeně vyšší čísla, předpokládajíc jejich následné snižování při aukci. A pokud ke snižování nedošlo, zůstane na těchto výchozích cenách. Zadavatel tak získá kontrakt se stávajícím dodavatelem za vyšší cenu, nežli mu byla doposavad účtována. Nelze se tomu divit, prostě to tak funguje. Zadavatelé budou muset akceptovat, že aukcí mohou hodně získat, ale občas i trochu ztratit.

A pokud by se zadavatel chtěl takovému nepovedenému kontraktu vyhnout, měl by být velmi ostražitý. Podle zákona o veřejných zakázkách nelze zadávací řízení rušit jen tak pro nic za nic. Zrušení je legitimní pouze ve vážně odůvodněných případech a za splnění podmínek § 84 ZVZ. A mezi ně slabá účast v aukci rozhodně nepatří. Neúčast ostatních uchazečů v aukci také nelze kvalifikovat jako vyřazení jejich nabídek, které by snad mohlo vést ke zrušení zakázky. A kromě toho by bylo hodně nefér trestat stávajícího dodavatele účelovým rušením celé zakázky jenom proto, že se do aukce nepřihlásili ostatní a nepomohli zadavateli snížit cenu!

Výše uvedené by měli pečlivě zvážit i poradci, případně organizátoři aukcí, kteří se nechávají vyplácet z úspor, naslibovaných zadavatelům z výsledků aukcí.

Přihlaste se k odběru článků. Jednou za čas pošleme výběr těch nejzajímavějších.

sdílejte článek
Tomáš Pfeffer

Tomáš Pfeffer

Působí v týmu INDOC od roku 2002 jako zakládající partner. Problematice veřejných zakázek se věnuje od začátku působnosti prvního českého zákona o veřejných zakázkách. Na starosti má především taktiku, argumentaci a strategii postupu v jednotlivých kauzách našich klientů. Rovněž vyniká v nekonvenčním myšlení, nazývání věcí pravými jmény a setrvalém odporu vůči zaběhnutým nepořádkům. Klienti s ním často řeší svůj přístup na trh veřejných zakázek a byznys development jednotlivých obchodních příležitostí.