Přeskočit na obsah

Účelové zrušení veřejné zakázky? Braňte se!

Štítky:


Říkáme to pořád. Má to cenu. Má cenu se bránit, má cenu se nevzdávat. Tentokrát se o tom přesvědčil náš klient AC EURO a.s.

Když Mendelova univerzita v Brně vypisovala veřejnou zakázku „Servisní smlouva na provádění údržby klimatizačních systémů Mendelovy univerzity v Brně v areálu Brno – Černá Pole“, zřejmě někdo nepočítal s tím, že by některý ze zájemců mohl nabídnout lepší cenu než stávající dodavatel. Po otevření obálek s nabídkami tomu tak ovšem bylo- nejnižší nabídku podal právě AC EURO a.s. Co teď s tím? No přece požádáme AC EURO a.s. o vysvětlení, jak je možné, že může nabídnout takovou cenu. Vysvětlení bylo podáno a co následovalo? Dvouměsíční přešlapování na místě, načež zadavatel celé zadávací řízení zrušil!

V odůvodnění rozhodnutí o zrušení zadavatel uvedl, že v průběhu zadávacího řízení údajně zjistil, že „chybně stanovil některé zadávací podmínky a jednotlivé nabídky tak nejsou porovnatelné“.
Celé odůvodnění si ostatně můžete přečíst sami:

zruseni_zakazky_mendel


Proti tomuto zdůvodnění jsme tedy jménem AC EURO a.s. podali námitky podložené dřívějšími rozhodnutími ÚOHS v podobných kauzách. A co byste řekli? Jak lze vyčíst z citovaného textu níže, zadavatel musel dát našim námitkám za pravdu:

Zadavatel uvádí, že si je vědom, že ve světle rozhodnuti Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže citovaných v námitkách, se může jevit rozhodnutí o zrušení zadávacího řízení jako velmi stručné, a z toho důvodu nepřezkoumatelné. Zadavatel musí v tomto konkrétním případu dát za pravdu stěžovateli, a proto rozhodl o zrušení rozhodnutí o zrušení zadávacího řízení. Tím, že zadavatel zruší rozhodnutí o zrušení zadávacího řízení, bude zadávací řízení vráceno do fáze hodnocení nabídek, tzn. zadavatel opětovně svolá hodnotící komisi, která se bude zabývat posouzením a hodnocením nabídek.

A jak to tedy nakonec dopadlo? Po cca třech měsících byla tato veřejná zakázka zadána našemu klientovi AC EURO a.s.

Tento případ je další ukázkou toho, že opravdu má smysl bránit se a to i v případě, že celé zadávací řízení bylo dokonce zrušeno. Pokud se na to sami necítíte, obraťte se na nás, rádi vám poradíme a pomůžeme.

Vše dobře dopadlo a to zejména díky pomoci ze strany INDOCu. Ačkoli mi bylo jasné, že zrušení soutěže je účelové, tak bez Vaší zkušenosti s řešením bych do sporu zřejmě nešel. Námitky na zrušení soutěže se tak dostaly k rukám kompetentnějších osob než těch, které si zřejmě chtěly hýčkat své favority a pro případ neúspěchu měly připravenou záchrannou brzdu ve formě zrušení soutěže.

Mgr. Ivo Čtvrtníček, předseda představenstva, AC EURO a.s.

Přihlaste se k odběru článků. Jednou za čas pošleme výběr těch nejzajímavějších.

sdílejte článek
Tomáš Pfeffer

Tomáš Pfeffer

Působí v týmu INDOC od roku 2002 jako zakládající partner. Problematice veřejných zakázek se věnuje od začátku působnosti prvního českého zákona o veřejných zakázkách. Na starosti má především taktiku, argumentaci a strategii postupu v jednotlivých kauzách našich klientů. Rovněž vyniká v nekonvenčním myšlení, nazývání věcí pravými jmény a setrvalém odporu vůči zaběhnutým nepořádkům. Klienti s ním často řeší svůj přístup na trh veřejných zakázek a byznys development jednotlivých obchodních příležitostí.