Přeskočit na obsah

ÚOHS musel podruhé korigovat Prahu v tendru na osvětlení

Štítky:

Hlavou zeď neprorazíš, ale můžeš to alespoň dvakrát zkusit. Tak nějak uvažovala minulá skvadra pražských politiků a úředníků, kteří se za každou cenu chtěli zbavit nejlevnějšího dodavatele v tendru na veřejné osvětlení. Po prvním vyloučení věc přezkoumal ÚOHS a zkonstatoval jeho nezákonnost. Namísto nápravy však přišla ke slovu tvrdohlavost a opakovaný pokus na stejné výšce. Pocity deja vu nejsou ve veřejných zakázkách neobvyklé, ale být vyloučen v jedné soutěži za to samé znovu, ačkoliv vás mezitím podržel orgán dohledu, to chce hodně silné nervy. Tento týden, téměř dva roky po odevzdání nabídek, pleskl ÚOHS Hlavní město Prahu přes ruce podruhé.

Vše začalo v roce 2013

V červnu tohoto roku vyhlásilo Hlavní město Praha soutěž na správu osvětlení. Na základě kontraktu z roku 1998 jej do té doby vykonávala firma ELTODO-CITELUM za cenu cca 187 mil. Kč ročně. Podáno bylo 9 nabídek. Nejnižší cenu 58,6 mil. Kč ročně nabízí Sdružení pro údržbu osvětlení v Praze, pod vedením firmy ID Stavby group, které není historickým ani tradičním dodavatelem pražského magistrátu. Nabídku má ale neprůstřelnou a plní veškeré požadavky, jež si Praha dala do podmínek. Jednobarevná rada Hlavního města Prahy (TOP09), v čele s primátorem Hudečkem a Janem Vašíčkem, radním zodpovědným za majetek města, se alespoň snaží zpochybňovat nízkou cenu. Opatřuje si znalecký posudek, podle nějž je „správná“ cena cca 114 mil. Kč ročně. Kvalita posudku je značně pochybná, odhad znalce není objektivně zdůvodněn. Zadavatel na jeho základě vylučuje nejlevnějšího uchazeče ze soutěže kvůli údajně mimořádně nízké nabídkové ceně.

Postup města vyvolává velké pochybnosti. Vyloučená nabídka vyhovuje veškerým požadavkům zadavatele na počty lidí, techniku i zázemí. Cena zahrnuje všechny relevantní náklady i přiměřený zisk. Navíc je srovnatelná s cenou podobných služeb na jiných místech ČR, které byly zadány v nedávné minulosti. Schopnost vyloučeného dodavatele dostát závazkům navíc zajišťuje bankovní záruka ve výši 18 milionů korun, kterou město v tendru požadovalo, a ID Stavby group jejím prostřednictvím budou ručit za plnění zakázky po celých deset let. Uchazeč podává proti vyloučení námitky, kterým město nevyhovuje. Následně se obrací se stížností na ÚOHS, který po důkladném přezkoumání prohlašuje postup Prahy za nezákonný a ruší rozhodnutí o vyloučení uchazeče. I když byla snaha o vyloučení nepohodlného dodavatele neúspěšná, zakonzervovala spolupráci s dlouhodobě působícími hegemony. Cena za to je ovšem vysoká. Jenom tento případ způsobí Praze v prvním roce škodu 118 milionů korun.

Druhý pokus

Město se navzdory rozhodnutí ÚOHS znovu, a takříkajíc za každou cenu, snaží eliminovat dodavatele s nejnižší nabídkovou cenou. Požaduje další obsáhlé zdůvodnění ceny, které uchazeč dokládá. Přesto je znovu vyloučen. Rada HMP na svém posledním jednání 21. 10. 2014 rozhoduje znovu o jeho vyloučení a současně přiděluje zakázku firmě ELTODO OSVETLENIE (propojené se stávajícím dodavatelem) za cenu cca 91 mil. Kč ročně. Rozhodnutí o vyloučení odůvodňuje v zásadě stejné jako to předchozí, které zrušil ÚOHS pro porušení zákona o veřejných zakázkách. V prosinci 2014 tak případ putuje na stůl brněnskému antimonopolnímu úřadu podruhé.

A opět debakl

V opakovaném přezkumu ÚOHS znovu konstatoval, že Praha nepostupovala transparentně, a jako nápravné opatření zrušil všechny úkony uskutečněné pod taktovkou bývalé rady. Od posouzení kvalifikace dál, včetně vyloučení nejlevnějšího uchazeče ID Stavby group i výběru nejvhodnější nabídky ELTODO-CITELUM.

S celým rozhodnutím ÚOHS se můžete seznámit zde.

Rozhodnutí ÚOHS dosud není pravomocné a účastníci se proti němu mohou odvolat.

Co na to ANO? Bude třetí pokus?

O kauze jsme podrobně informovali primátorku Adrianu Krnáčovou, která přislíbila, že nové vedení magistrátu se bude případem znovu zabývat. ÚOHS svým aktuálním rozhodnutím vrátil vše na samý počátek. Je tedy ideální příležitost přerušit řadu nešťastných rozhodnutí předchozího vedení města a vykročit konečně správnou nohou.

Mezitím ztráty a škody

V prosinci roku 2013 rozhodla rada města o provizorním ročním prodloužení kontraktu stávajícího dodavatele ELTODO-CITELUM. Přirozeně bez soutěže.  Podivná je však předpokládaná hodnota dočasné zakázky, která činí 177 mil. Kč. Byla určena na základě utajeného znaleckého posudku použitého k vyřazení nejlevnější nabídky. Přitom stávající dodavatel, který se rovněž účastní aktuálního tendru, předložil nabídku s roční cenou 113 mil. Kč bez DPH. Přesto má město v úmyslu zaplatit mu v jednacím řízení bez uveřejnění až 177 mil. Kč. Škoda, která tímto postupem městu vznikla, činí za rok 2014 částku 118 mil. Kč. Jde o prostý rozdíl mezi cenou sdružení ID Stavby group (59 mil. Kč) a částkou 177 mil. Kč, kterou radní chtějí za každou cenu utratit u ELTODA-CITELUM!

Advokáti rádi pomohou

Není bez zajímavosti, že právní servis v této veřejné zakázce poskytuje městu advokátní kancelář Toman, Devátý & partneři. Ta na jaře letošního roku dala ruce pryč od zastupování města ve sporu o Škodův palác.

Základem jakéhokoliv vztahu advokáta mezi ním a klientem je důvěra. A protože mezi námi a Prahou v této věci důvěra není, jak jsem seznal ze své osobní schůzky s paní primátorkou, tak jsme sdělili Praze, že ji z tohoto důvodu zastupovat nebudeme.

JUDr. Petr Toman
AK Toman, Devátý & partneři

V kauze cinklé soutěže na veřejné osvětlení jim však důvěra v klienta zjevně nechybí. Alespoň advokátce Martině Šourkové, která tento podivuhodný tendr i nadále odborně podporuje. Formální dobrodružná cesta skrze paragrafy, která měla vést ke kýženému cíli zadání zakázky předurčenému dodavateli, však produkuje jeden neúspěch za druhým, a škody z mezitímních provizorních kontraktů narůstají. Nevím, jakou odměnu město advokátní kanceláři Toman, Devátý & partneři vyplácí, ale s takovými výsledky by byla drahá i zadarmo.

INDOC hájí poškozené dodavatele před Prahou často

Kauza správy a údržby veřejného osvětlení není prvním pražským případem, který dostalo k vyřešení Sdružení INDOC. Před časem se Praha pokoušela o víceméně podobnou levárnu (možná jednu z mnoha). Bez výběrového řízení podepsalo město svému tradičnímu dodavateli kontrakt na provoz datové sítě za 200 mil. Kč. Nemohlo to dopadnout jinak, než zákazem plnění této smlouvy (vydal ÚOHS) a nuceným vyhlášením řádného tendru. Do toho se mohli přihlásit i noví operátoři a ceny služeb začaly raketově padat. Snížily se na méně než třetinové částky a kupodivu nikomu z rady města to tenkrát nevadilo.

Přihlaste se k odběru článků. Jednou za čas pošleme výběr těch nejzajímavějších.

sdílejte článek
Martin Kovařík

Martin Kovařík

Partnerem INDOC od roku 2002, ve veřejných zakázkách od roku 1997. Praxi zahájil ve státní správě, kde přezkoumával postupy zadavatelů veřejných zakázek. Také díky tomu se specializuje především na zadávací proces a obranu proti nepravostem ze strany zadavatelů. Krok za krokem provádí klienty úskalími jednotlivých tendrů tak, aby jejich nabídky měly co největší šanci na úspěch. Jeho doménou je argumentace, zejména tam, kde je nutné obhájit pozici klienta v zadávacím řízení. Absolvoval Stavební fakultu ČVUT v Praze.